Yaşam

Cumhuriyetin 100. Yılında “Sinemamızın Yüzü” Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a verildi

Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na özel “Sinemamızın Yüzü” ödülüne bu yıl sinemamızın iki efsane ismi; Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a hediye edilecek.

30. Uluslararası Adana Altın Koza Sinema Festivali,Cumhuriyetimizin 100. Yılında ”Sinemamızın Yüzü”aldığı ödülle çok özel bir ödül vermeye hazırlanıyor.

Altın Koza’nın büyük ödül gecesinde ”Sinemanın Yüzü” Özel ödül; 100 yıllık Cumhuriyet tarihimizde birçok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi; 60 yıllık Türk Sinemasında var olan sinemanın sultanı Türkan Şoray’a55 yıllık sinema kariyeriyle unutulmazlar arasında yer aldı. Kadir İnanır’a ; sunulacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalarbaşkanlığında düzenlenen Adana Altın Koza Sinema Festivaliİcra Komitesi Başkanı Menderes SamancılarFestival Yönetim Kurulu Üyeleri, Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Gökhan Mutlay, Hüseyin OrhanVe Mahmut Göğebakan;Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde iki ustaya Türk Sinemasına katkılarından dolayı özel ödül verilmesine karar verildi.

Türk halkının sevgisini sadece sinemada değil gönüllerde de kazanan sanatçıların ödülleri, festivalin Eylül ayında gerçekleştirilecek kapanış gecesinde “Büyük Ödül Töreni”nde sahiplerini bulacak. 23.

Cumhuriyetimizin 100. yılında çok özel bir ödülle Cumhuriyetimize ve Türk Sinemasına saygı duruşu niteliğinde olacak festivalde; 220 filmde başrol oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Türkan Şoray1973 yılında Mahpus filmindeki rolüyle 5.Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı. .

Türk Sinemasının unutulmaz oyuncularından Kadir İnanırİlk kez 1973 yılında Utanç filmiyle 5.Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.  2011 yılında 18. Uluslararası Adana Sinema Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü kazandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu