Haber

Ekrem İmamoğlu: İnsan Değil; Kurumların Önderlik Ettiği Bir Ülke, Şehir Düşlüyorum

İBB’nin ana kurumu İSKİ, Türkiye’nin en büyük içme suyu tüneli projesi olan Kağıthane-Bahçelievler-Sefaköy İçmesuyu Tüneli’ndeki çalışmalarında yüzde 65 ilerleme sağladı.

2,2 milyar lira öz kaynak kullanılarak ilerleyen ve kazısız teknoloji ile hayata geçirilen projede kullanılan TBM cihazı İSKİ’nin Eyüpsultan Münzevi Tanıtım Merkezi’ne ulaştı. Merkezde incelemelerde bulunan Millet İttifakı’nın Başkan Yardımcısı adayı ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “İSKİ gibi kadim bir kurumun asırlarca sürecek hizmetinin sadece bir kısmına hizmet eden insanlarız. İnsanlar önde değil; Kurumların, kuralların ve kurumsallığın ön planda olduğu bir ülke, şehir hayal ediyorum. Ben de bu hayalin gerçekleşmesini diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı kuruluş olan İSKİ’nin en büyük içme suyu tüneli projesi olan Kağıthane-Bahçelievler-Sefaköy İçmesuyu Tüneli’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tünelleri açan TBM (Tünel Açma Makinesi) cihazının İSKİ’nin Eyüpsultan Münzevi Tanıtım Merkezi’ne gelmesi nedeniyle düzenlenen inceleme gezisine Millet İttifakı Başkan Yardımcısı ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu katıldı.

İMAMOĞLU BAŞA TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLDİ

İmamoğlu, inceleme gezisi sırasında İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa tarafından bilgilendirildi. Başa, “İstanbul’un bugün ve gelecekte artan su ihtiyacını karşılayacak, kuraklık döneminde sigorta görevi görecek Melen Su’nun ulaşımına başlanan projemizin çok önemli bir etabını tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. , İstanbul’un Avrupa yakasının iç ve batı kesimlerine. Un popülasyonunun çoğu Avrupa yakasında ama su kaynaklarımızın çok önemli bir kısmı Asya yakasında. Suyumuzu her gün Melen ve Yeşilçay regülatörlerinden 200 kilometre mesafeden İstanbul Cumhuriyet Arıtma Tesisi’ne alıyoruz. Buradaki arıtmanın ardından bu suyu kuzeydeki tünellerden tekrar Kağıthane’ye getiriyoruz. Oradan da Avrupa’nın içlerine dağıtıyoruz. Örneğin dün itibarıyla 1 milyon 272 bin metreküp suyu bu şekilde geçmiştik. Ama tabii ki bu su yeterli değil. Bunu mevcut kuraklıkta özellikle Avrupa yakasındaki su kaynaklarımızda görüyoruz. İç mekanlarımıza daha fazla su ulaştırmamız gerekiyor” dedi.

 

TÜNELLERİN UZUNLUĞU 20,6 KM OLACAK

Projemizin asıl amacını özetleyen Başa, “Kağıthane’ye getirdiğimiz suyu arıttıktan sonra Melen’den gelen suyu Avrupa yakasındaki birçok ilçemize ulaştıracak ve alternatif yeni bir kaynak oluşturacak” dedi. Şu anda içinde bulunduğumuz Eyüpsultan Münzevi Deposu, Bahçelievler Deposu ve Sefaköy Deposu ile bağlantı kurulacak ve yaklaşık 1,5 milyon metreküp su aktarılacak. İSKİ’nin İstanbul’a günde yaklaşık 3 milyon metreküp su ulaştırdığını düşünürsek, verdiğimiz suyun neredeyse yarısını bu tünellerden aktarabileceğiz. Kağıthane’den Bahçelievler’e kadar olan tünellerimizin toplam uzunluğu 20.614 metredir. Bunlar devasa tüneller. Yani 4 metre çapında beton bir tünelden bahsediyorum. Bu olağan beton tünelden su akmayacaktır. İçine 3 metre çapında çelik borular döşeyerek projeyi tamamlamış olacağız” dedi.

“2018’DE BAŞLADIK, 2019’DAN İTİBAREN HIZLANDIRILDI”

Projenin 2018 yılında başladığını kaydeden Başa, şunları söyledi:

“Arsa teslim edildi. Haziran 2019 itibariyle göreve gelmeniz ile birlikte proje hızlanmıştır. Ve şu ana kadar 13 bin 450 metrelik kısmı tamamladık. Yani toplam limitin yüzde 65’ini tamamladık Önder Bey. Toplamda şu ana kadar yüzde 43,5 nakitten nakde gerçekleşme sağladık. Yani şu ana kadar başladığımız nokta itibariyle yeni dönemde yapılan işlerin kabaca yüzde 98,5’i yapıldı. Ve hızlı gidiyoruz. Bugün itibariyle Kağıthane-Münzevi ortasındaki 7 kilometrelik bölümü tamamladık. Biraz sonra sizlerin talimatıyla makinemiz buradan çıkacak ve tünelimiz tamamlanmış olacak. Doğal beton tüneli tamamlamak yetmiyor, özellikle ilk etap olarak bu bölümün iç borulama sistemine de hızla başlayacağız. Ve bu nedenle ilk etapta bu bölümü açmış olacağız. Birçok ilçe etkilenir. Bulunduğumuz Eyüpsultan ilçemiz, Bayrampaşa, Fatih, Eyüp, Zeytinburnu ilçelerimiz bu ilk etaptan öncelikle yararlanacak. Ancak projenin tamamına baktığımızda 9-10 civarında ilçemiz bu projeden faydalanacak” dedi.

“TANITIM MERKEZİ OLMADAN KAĞITHANE’DEN SEFAKÖY’E SU ULAŞACAK”

“Suyu getiriyoruz ama içeriye ulaştırmakta zorlanıyoruz” diyen Başa, “Boğaz’dan güney sınırlarımızdan getirdiğimiz suyu bu bölgelere istediğimiz gibi ulaştıramıyoruz. Kennedy Caddesi yetersiz. Bu proje bittiğinde esasen Kennedy Caddesi’ne bir alternatif olacak ve buradan Zeytinburnu tarafına gerçek suyu indireceğimiz için güneydeki düşünceli çizgilerimize bağlı olmaktan kurtulmuş olacağız. Bu projenin sağlayacağı bir diğer avantaj ise Kağıthane’den aldığımız suyu Sefaköy’e kadar tanıtımsız, tamamen cazip bir şekilde ve enerji kullanmadan getirecek olmamız. Bu sayede İSKİ’nin enerji maliyetlerini ve dolayısıyla İSKİ’nin teşvik ettiği toplam suyu önemli ölçüde azaltmış olacağız. Arkadaşlar projemizin devamını planlıyorlar. Küçükçekmece’yi aşıp, hakikat suyunu Trakya yakasına daha da ulaştırmak için çalışıyoruz. Bu ana sistemi kurduktan sonra buradaki depo kontakları ve ikinci etap itibari ile ‘kılçık halindeki suyu iç kısımlara nasıl ulaştırabiliriz’ konusunda arkadaşlarımız proje çalışmalarını yaptılar” dedi.

“HENDEZSİZ ÇALIŞIYORUZ, VATANDAŞIMIZ BİLMİYOR”

Yeni dönemde cari rakamlarla 2.2 milyarlık harcama yaptıklarının altını çizen Başa, tamamen özkaynakla hareket ettiklerini vurguladı. “Verimli bütçe uygulamasının sonucunu burada görüyoruz” diyen Başa, brifingine devam etti. İSKİ’nin öz kaynakları ve yarattığı imkanlarla tamamladığımız bir projedir. Muhtemelen İstanbul’un ve dolayısıyla Türkiye’nin en değerli içme suyu projelerinden birini bu şekilde sürdürüyoruz. Bugün çok değerli bir etabı birlikte açıyoruz. Kazısız teknolojiye sahip olmak çok değerli. İSKİ son dönemde kazısız teknolojileri kullanıyor. Bu tüneli tamamen yer üstüne yapsaydık vatandaşlarımızı çok rahatsız ederdik. Şimdiye kadar birçok hemşehrimiz burada yapılan çalışmaları trafik sorunu yaşamadan görmedi. Bu nedenle vatandaşlarımızı rahatsız etmeden bu üretimleri bugüne kadar yapmış ve sürdürmüş olacağız” dedi.

İMAMOĞLU’DAN KURAKLIK UYARISI

Projeyi “Değerli bir hizmet, değerli bir proje” olarak nitelendiren İmamoğlu, “İSKİ’ye bu hizmetler için teşekkür ediyoruz. Şu anda İSKİ çok stratejik bir kurum. Kuraklığı hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz. Suyun her damlası çok iyi değerlendirilmeli. Titizlikle harcanan ve suyun her damlası biriktirilmeli Alışılmış bir şekilde kesintisiz aynı anda konutlara içme suyunu ulaştırmalı Sarsıntı olsa da dağıtılmalı Çok yönlü bir sürecin içindeyiz. Vatandaşlarımızın bu zahmetli emeğine karşılık bir damla suyu bile israf ederken titiz davranmak isterim ve temenni ederim.Tabii ki yağmur ve kar talep ediyoruz, dua ediyoruz ama şunu da biliyoruz ki; Dünyamızı hızla kirletiyoruz. Bu dünyayı istikrarsızlaştıran yine insanlıktır.Bu bağlamda iklim değişikliği ile mücadelede hem kurallara uymak, hem de suyun her damlasının kıymetini bilmek ve ona göre harcamak kurum, kişi ve kişilerin sorumluluğundadır. ve altyapıyı buna göre oluşturmaktır. Bu sorumluluğu sonuna kadar taşıyacağız ve taşımak zorundayız” dedi.

“KURUMUN VE KURALLARIN KALICI OLDUĞU BU ÜLKEDE BİR MEKANİZMA OLMALIDIR”

“İSKİ gibi kadim bir kurumun asırlık hizmetlerinin sadece bir kısmına hizmet eden insanlarız.” İmamoğlu şunları söyledi:

“Ben, Genel Müdürümüz, genel müdür yardımcılarımız, tüm çalışanlarımız bizim bir parçamız. Yani emaneti alıp emaneti devretmenin asil olduğu bir kurumdayız. Bu ülkede kurumun ve kuralların kalıcı olduğu bir mekanizma kurmalıyız. Elbette bu teknolojik ve sistematik gelişmeleri şehrin hizmetine sunmak pahalı. Ama bu bir mucize değil. Yani bu teknolojiler var. Dünya ölçeğinde var. Dünya çapında bir başarıdır. Önemli olan bu işlerin bilim ışığında zamanında finansman ve üretimle gerçekleştirilebilmesi sorunudur. İSKİ’ye nice başarılar diliyorum. Kurumumuza hayırlı olmasını diliyorum. Halkınız önde değil; Kurumların, kuralların ve kurumsallığın ön planda olduğu bir ülke, şehir hayal ediyorum. Bu hayalin gerçekleşmesini diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından telsizden verilen talimatla Münzevi Tanıtım Merkezi’ne ulaşan TBM cihazı, söz konusu noktada son kazısını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marmaraereglisihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu