Haber

SOHR: IŞİD ile çatışmalarda 10 Suriye askeri öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin kuzeyindeki Rakka’da Suriye askerleri ile IŞİD arasında çıkan çatışmada 10 Suriye askerinin öldürüldüğünü iddia etti.

Reuters’in haberine göre SOHR, dün gece çatışmaların yaşandığını ve yaralıların olduğunu belirterek, IŞİD’lilerin Madan köyü çevresinde Suriye ordusu tarafından kurulan kontrol noktalarına saldırdığını bildirdi. SOHR, çatışmalarda en az altı Suriye askerinin yaralandığı bilgisini paylaşırken, Suriye medyası çatışmalara ilişkin bir haber yapmadı. IŞİD de propaganda kanalları aracılığıyla çatışmaları üstlenen gelişigüzel bir açıklama yapmadı.

‘Vur-kaç saldırıları son aylarda daha kanlı bir hal aldı’

SOHR Direktörü Rami Abdel Abdelrahman, IŞİD’in “özellikle daha önce uyuyan hücrelerinin kontrol ettiği geniş çöl bölgelerinde vur-kaç saldırılarına” devam ettiğini belirterek, bu saldırıların son aylarda “daha vahşi ve kanlı” hale geldiğini belirtti.

Geçen hafta IŞİD, lideri Ebu Hüseyin el-Hüseyni el-Kureyşi’nin öldürüldüğünü doğruladı. IŞİD sözcüsü, örgüte bağlı Telegram kanallarında yayınlanan bir ses kaydında, Kureyş’in İdlib’de Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) örgütüyle “doğrudan çatışmalarda öldüğünü” söyledi. Haşimi el-Kureyşi’nin geldiğini duyurdu.

Telegram’da yayınlanan ses kaydında IŞİD sözcüsü, Suriye’nin İdlib vilayetinde silahlı muhaliflerin elindeki bölgeleri kontrol eden Heyet Tahrir el Şam örgütünün IŞİD liderini öldürdükten sonra cenazesini Türkiye’ye teslim ettiğini iddia etti. (DIŞ HABERLER)

bayindirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu