Ekonomi

TÜBA’nın Biyoçeşitlilik ve Ekosistemler Çalıştayı İzmir’de yapılacak

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Etraf Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Kümesi tarafından hazırlanan “Biyoçeşitlilik ve Ekosistemler Çalıştayı” 1-2 Aralık’ta Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya nazaran, açılış konuşmalarıyla başlayacak program, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in “Türkiye’nin Doğal Zenginliği: Biyoçeşitlilik” sunumuyla devam edecek.

Çalıştaya ilgili bakanlıklardan temsilciler, devlet ve vakıf üniversitelerinden öğretim üyeleri, çeşitli meslek dernekleri, ayrıyeten özel kesimden alanında araştırıcı, uzman ve yöneticiler katılacak.

Türkiye ve Biyoçeşitlilik, Ziraî Biyoçeşitlilik: Dünyayı Sürdürülebilir Bir Biçimde Beslemenin Zorlukları ve Tahlil Teklifleri, Sucul Ekosistemler Biyoçeşitliliği, Karasal Ekosistemler ve Değişen Biyoçeşitlilik, Sağlıklı Ekosistem Göstergeleri, Türkiye’de Biyoçeşitliliğin Sürdürülebilirliği başlıklı 6 oturumda, 25 bilim insanı çeşitli hususları masaya yatıracak.

Açıklamada kelam konusu çalıştaya ait değerlendirmede bulunan TÜBA Lideri Prof. Dr. Muzaffer Şeker, programın ayrıntılarının ilgili çalışma grubunca titizlikle planlandığının altını çizdi.

TÜBA ve çalışma kümelerinin projelerinin üniversiteler ve ilgili paydaşların dayanak ve katkılarıyla gelişerek devam ettiğini vurgulayan Şeker, şunları kaydetti:

“Çevre kirliliği, doğal alanlarda yapılan değişiklikler ve iklim değişikliği tesirleriyle 1970’ten bu yana doğal hayatta canlı popülasyonu yüzde 60 azaldı, 1 milyon canlı çeşidinin jenerasyonu tükenme tehlikesi altında. Denizlerdeki mercanların 30 yıl içinde yok olma tehlikesi altında olduğu biliniyor. Bu doğrultuda dünyada ve ülkemizde biyoçeşitlilik ve ekosistemlerin yeni durumu, kıymeti ve korunmasıyla ilgili mevzuların ele alınması ve tartışılması gayesiyle düzenlenen çalıştayımızın sonuçlarını içeren raporu da en kısa müddette yayınlayarak kamuoyuyla paylaşacağız.”?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu