Haber

Ürdün, Avustralya’nın “işgal altındaki Filistin bölgesi” tanımını takdir ediyor

Ürdün, Avustralya’nın “uluslararası hukuka uygun” ilan ettiği “işgal altındaki Filistin bölgesi” tanımını kullanma kararını takdir etti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali yaptığı yazılı açıklamada, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong’un hükümetin artık Doğu Kudüs de dahil olmak üzere “işgal altındaki Filistin toprakları” tanımını kullanacağına ve Yahudi yerleşim yerlerini “illegal” kabul edeceğine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Açıklamada, Avustralya’nın kararının Ürdün tarafından “memnuniyetle karşılandığı” ve “uluslararası hukuka ve Doğu Kudüs ile 4 Haziran 1967 sınırlarında bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasıyla adil iki devletli bir çözüme ulaşma çabalarına uygun” olduğu belirtildi. başkenti olarak”.

Avustralya’nın Batı Kudüs kararı

Avustralya hükümeti 18 Ekim 2022’de bir önceki hükümette 2018’de alınan Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri çevirdiğini duyurdu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, önceki hükümetin kararını “tek taraflı ve tehlikeli bir adım” olarak nitelendirdi.

Wong, ülkesinin “İsrail ve gelecekteki Filistin’in uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde barış içinde yaşayacağı iki devletli bir çözüm aramaya kararlı olduğunu” belirtti.

haber-tufanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu