Ekonomi

Küresel piyasalarda ABD enflasyonu coşkusu

ABD’de beklenti altında kalan TÜFE verisi neredeyse tüm riskli varlıklarda ralli yaparken ABD Borsaları son devrin en yüksek TÜFE verisi günü sıçrayışını gerçekleştirdi.

S&P 500 Perşembe gününü yüzde 5,5 yükselişle kapadı. Bu birebir vakitte Nisan 2020’den bu yana en süratli günlük yükseliş olarak da kaydedildi. Vadeliler rallinin devamına işaret ediyor.

Asya Pasifik de ABD verisini olumlu karşıladı. Hong Kong Hang Seng yüzde 5 üzerinde yükselirken Japon Nikkei ve Güney Kore Kospi de yüzde 3’e yakın sıçradı.

TÜFE verisi dolarda da sert gerilemeye yol açtı. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 2 ile 2009’dan bu yana görülen en sert düşüşü kaydetti. TÜFE verisi tahvil getirilerinde de büyük oynamaya yol açtı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 28 baz puan birden düşerek yüzde 3,81’e geriledi. ABD tahvil piyasası haftanın son süreç gününde kapalı olacak.

Veri sonrası Fed yetkililerinden açıklamalar

ABD enflasyonda yaşanan beklenti altı artış Fed üyeleri tarafından olumlu karşılandı. Data sonrası konuşan Fed üyeleri bir sonraki faiz kararına kadar açıklanacak datalar olmasına dikkat çekse de genel olarak aralıkta faiz artışı temposunun düşebileceğini vurguladılar.

Dallas Fed Lideri Lorie Logan açıklanan TÜFE verisini “rahatlatıcı bir gelişme” olarak karşılarken yakında sıkılaşma döngüsünün yavaşlayabileceğini söyledi.

Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker da faiz artış boyutlarının ılımlılaşacağını beklediğini belirtti. Harker tekrar de 50 baz puanlık hareketin “önemli bir artış” olduğunun altını çizdi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly ise faiz artışında yavaşlamayı tartışmanın uygun olduğunu söylerken, açıklanan ekim enflasyonu için “Sadece bir veri. Zaferden uzaktayız” sözlerini kullandı. Enflasyon verisinin akabinde piyasa fiyatlamaları 50 baz puan ihtimalini güçlendirmişti. Data öncesi swap piyasalarında 58 baz puanlık artış fiyatlanırken data sonrası bu fiyatlama 52 baz puana düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu